4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Czy kałużę benzyny da się rozpalić rzucając na nią zapalonego papierosa?

30 Sty 2017
FIZYKA
autor: Bartek Faryna

Jeśli nieobce jest Wam amerykańskie kino akcji rodem z Hollywood, to zapewne doskonale kojarzycie te wszystkie sceny, w których jakiś twardziel rozlewa gdzieś benzynę z zamiarem puszczenia czegoś „z dymem”, następnie odchodzi i rzuca w to miejsce swojego rozpalonego papierosa (lub cygaro). Benzyna natychmiastowo się zapala, wszystko staje w płomieniach, a on odchodzi w siną dal. Tego typu sceny na pewno są bardzo efektywne, czy jednak są one możliwe do zrealizowania?

Wpisując odpowiednią frazę w serwisie YouTube wyskoczy nam multum różnych eksperymentów tego typu. Możemy więc śmiało wybierać. My postanowiliśmy dzisiaj zaprezentować Wam dwa z nich. Jeden pokazuje co się stanie kiedy rzucimy rozpalonego papierosa na wylaną na asfalt benzynę:

Tutaj jednak można się przyczepić, że benzyny było mało, że papieros był za mało rozpalony. Dlatego też dodajemy również drugie wideo – tym razem nieco bardziej amatorskie – na którym mamy benzynę w miseczce, a twórca wideo wkłada do niej zapalonego papierosa. Zobaczcie sami.

Jak doskonale widzimy, nic kompletnie się nie dzieje. Zarówno na pierwszym, jak i na drugim wideo. Jeśli więc następnym razem zobaczycie w filmie podobną scenę, to bądźcie świadomi, ze to zwykła „podpucha”.

Na koniec może odrobina teorii. Żar papierosa spala się w temperaturze od 400 do 600°C. Temperatura ta może być oczywiście nieco większa, jeśli odpowiednio długo będziemy wciągać dym i powstanie tzw. „marchewa”. Temperatura, w jakiej dochodzi do podpalenia benzyny jest dużo niższa – wynosi ona bowiem jedynie jakieś 250°C. Dlaczego więc nie dochodzi do podpalenia. Po pierwsze temperatura żaru papierosa znacznie spada, kiedy nie ciągniemy dymu. Po drugie benzyna (płyn) sama w sobie nie jest aż tak łatwopalna, bardzo łatwopalne są jej opary.

Źródło: Blazfrossidradio – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze