4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Coś zaczęło polować na te wielkie rekiny i na pewno nie są to ludzie

20 Lis 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Ogromne rozmiary, wielkie szczęki, ostre jak brzytwa zęby i te „rybie oczy” – wszystko to zebrane w całość sprawia, że żarłacz biały jest naprawdę przerażającym drapieżnikiem. Czy jednak zdawaliście sobie kiedykolwiek sprawę z tego, że nawet on czasami bywa ofiarą? Od początku tego roku ciała żarłaczy białych wymywane są na brzeg wzdłuż wybrzeża na terytorium Południowej Afryki.

Długość wyrzucanych z wody ciał rekinów wynosiła od 2,7 m nawet do 4,9 m. Wszystkie z nich nosiły podobne ślady w postaci rozległych ran. Po czasie w końcu udało się ustalić sprawców. Okazało się, że łowcami polującymi na żarłacze białe jest grupa orek oceanicznych, co naprawdę mocno zaskoczyło naukowców, ponieważ orki zwykle obierają sobie za cel inne zwierzęta. Oczywiście zależy to w pełni od obszaru świata, w którym dana orka występuje. Te z okolic Ameryki Północnej zwykle jedzą mniejsze ryby, te z okolic Antarktydy zwykle polują na płetwale karłowate, a z kolei te z okolic Afryki na ogół polowały na płaszczki, jednak jak widać na przykładzie, zaczęły nieco poszerzać swoje menu. Co jednak najciekawsze, orki oceaniczne nie pożerają większości ciała rekina, a wyjadają jedynie wątrobę.

Dlaczego jednak wątroba? Ważne jest w tym wszystkim to, że żarłacze białe nie posiadają pęcherza pławnego – narządu pełniącego zwykle funkcję hydrostatyczną. Jednak muszą jakoś radzić sobie w wodzie. A więc w ich przypadku pęcherz zastępuje bogata w olej wątroba. Dzięki temu jest ona znacznie bardziej bogata energetycznie niż wątroby innych ryb. Wygląda więc na to, że orki w jakiś sposób to ustaliły – podobnie zresztą jak ludzie.

Jak jednak orki są w stanie polować na tak wielkie ryby? Okazuje się, że wykorzystują do tego swój spryt. Rekiny – w tym również żarłacze białe – wprowadzają się czasem w dziwny rodzaj transu. Fakt ten znany jest już od dawna osobom badającym ryby. Dzięki temu bez przeszkód można oznaczyć i zmierzyć dany egzemplarz rekina. Jak widać orki również o tym wiedzą. Wykorzystują te momenty do zaatakowania rekina. następnie łapią go w szczęki i obracają do góry nogam. Niektóre gatunki rekinów – w tym również żarłacze – nie są w stanie oddychać, kiedy nie pływają. Orki więc po prostu sprawiają, że żarłacze dosłownie toną – jakkolwiek niedorzecznie brzmi to w przypadku ryb – a następnie zżerają ich wątroby.

http://www.iflscience.com/plants-and-animals/why-have-orca-been-plucking-the-livers-from-great-white-sharks-off-the-coast-of-south-africa/

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze