4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Co się stanie, kiedy dodamy musującą aspirynę i barwnik spożywczy do wody z olejem?

02 Lis 2016
CHEMIA
autor: Bartek Faryna

Na łamach naszego serwisu mogliście oglądać już wiele niesamowitych eksperymentów, z których część z łatwością mogliście odtworzyć w warunkach domowych. Jednym z najbardziej niesamowitych z nich był eksperyment z Coca-Colą. Znów innym razem mieliście okazję przekonać się, jak wygląda zjawisko, które następuje po wybuchu wulkanu. Wciąż mało? W takim razie przypomnimy Wam jeszcze niesamowite eksperymenty z suchym lodem i tyle chyba powinno wystarczyć.

Dzisiaj chcieliśmy pokazać Wam coś, co z łatwością możecie zrobić w domu i wcale nie wiążę się to z narażaniem życia czy zdrowia. Do przeprowadzenia całego eksperymentu potrzebujecie tylko kilku ogólnodostępnych rzeczy. Będzie to więc: olej, musująca tabletka (może być aspiryna), woda oraz barwnik spożywczy. Potrzebny będzie Wam też pojemnik, w którym wszystko zmieszacie. Zadbajcie jednak, aby był on przezroczysty.

Co więc musicie zrobić. Po pierwsze wymieszajcie olej z wodą. Następnie dodajcie do tego wszystkiego kilka kropel barwnika spożywczego, a na samym końcu wrzućcie do całości tabletkę musującą i podziwiajcie. Jeśli jednak jesteście zbyt leniwi, aby zrobić to wszystko samemu, to zawsze możecie zobaczyć, jak zrobił to ktoś inny:

Twórca kanału w serwisie YouTube – Lane Fournerat – wprawdzie robi dziwne miny, to jednak nie przeszkadza to w podziwianiu efektów jego pracy. Film jest w języku angielskim, jednak nie powinniście mieć problemów ze zrozumieniem, o czym mówi twórca.

Jak dobrze wiemy, olej nie miesza się z wodą, bo ma zupełnie inną – mniejszą – gęstość. Dlatego też wypływa on na powierzchnię. Kiedy do całej mieszanki wrzucimy musującą tabletkę, to zaczyna ona uwalniać gaz. Dzieje się tak w wyniku reakcji, której w całości nie będziemy tu przytaczać. Wynikiem tego jest jednak woda oraz dwutlenek węgla, który unosi się ku górze, zabierając ze sobą barwnik. Całość przypomina nieco efekt, który możemy oglądać w lampach z lawą.

Źródło: Lane Fournerat – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze