4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
BLOG

Całkowite zaćmienie Słońca już za kilka godzin – oglądaj na żywo razem z nami!

08 Mar 2016
BLOG
autor: Bartek Faryna

Chcecie mieć możliwość obejrzenia całkowitego zaćmienia Słońca, które odbędzie się dzisiaj/jutro? Zostańcie więc z nami do godziny 1:00. No chyba, że jesteście akurat w Indonezji, więc nie będziemy nawet Wam zawracać głowy.

Niestety będzie ono widoczne tylko na półkuli południowej, a i tak nawet tam może być ciężko, bowiem w południowo-wschodniej Azji, Chinach, Japonii, Australii oraz na Alasce będzie można podziwiać tylko częściowy spektakl. Całkowite zaćmienie zostało zarezerwowane tylko dla Indonezji. Punkt kulminacyjny całego wydarzenia będzie miał miejsce między godziną 1:38 a 1:42 (naszego czasu), wtedy to cień Księżyca przetnie Sumatrę, Borneo, Celebes i Pacyfik.

Co jednak takiego wyjątkowego w tym zaćmieniu? Otóż rozpocznie się ono 9 marca a zakończy 8 – jak to możliwe? Stanie się tak dlatego, że ścieżka cienia Księżyca przetnie linię zmiany daty. Rozpocznie się ono 9 marca gdzieś w okolicach Sumatry (na zachód od linii zmiany daty), a zakończy się nad północno-wschodnią częścią Pacyfiku, gdzie wciąż jeszcze będzie 8 marca.

Na najbliższe (częściowe) zaćmienie Słońca w Polsce będziemy musieli zaczekać aż do 2020 roku, a nawet wtedy i tak będzie ono widoczne tylko z pewnych części Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Poniżej znajduje się okienko, w którym dokładnie o godzinie 1:00 naszego czasu rozpocznie się transmisja z wydarzenia na żywo. Sygnał z zaćmienia zapewnia Tomasz Żywczak.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Z głową w gwiazdach

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze