4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

70% osób słyszy dźwięk towarzyszący temu GIFowi, który przecież dźwięku nie ma

06 Gru 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Wszyscy zapewne doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest GIF. Jest to oczywiście krótka animacja całkowicie pozbawiona dźwięku – w przeciwieństwie do filmów wideo, które dźwięk już posiadają. Z tym formatem mogliście już nieraz zetknąć się, jeśli czytacie nas regularnie. W jednym z naszych poprzednich wpisów było np. o tym, że naukowcy zapisali gif z galopującym koniem w żywej bakterii, a następnie go odczytali. Rezultat eksperymentu był naprawdę niesamowity.

GIFy charakteryzują się więc m.in. brakiem dźwięku. Jak to więc jest, że 70% ludzi oglądając zamieszczoną przez nas poniżej animację, wyraźnie słyszą towarzyszące jej dźwięki. Zapewne z tym konkretnym GIFem spotkaliście się już niejednokrotnie w życiu. Wypływa on bowiem co jakiś czas na powierzchnię i zawsze towarzyszy mu ten sam podpis: „dlaczego słyszę tutaj dźwięki”. Czy u was pojawia się coś podobnego? Przekonajcie się sami.

Przeprowadzono nawet pewną ankietę, w której pytanie właśnie brzmiało: „czy słyszysz dźwięki towarzyszące tej animacji”. Do tej pory 75% osób odpowiedziało, że słyszy ten dźwięk. Jeśli więc macie podobnie, to nie jesteście sami.

Nie jest to oczywiście pierwszy raz, kiedy ten fenomen pojawił się na tak dużą skalę. O co jednak w tym wszystkim chodzi? Nasza percepcja potrafi być oszukana przez informacje wizualne. Eksperymenty już niejednokrotnie pokazywały, że nasz słuch może być oszukany przez konkretne obrazy. Inne badania pokazały, że aż 22% osób słyszało dźwięki wygaszanego światła latarki, mimo że tej czynności żaden dźwięk nie towarzyszył.

Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać ten charakterystyczny wstrząs oraz imitowanie potrząsania kamerą, w chwili gdy słup ląduje na ziemi. Stwarza to wrażenie towarzyszących wszystkiemu dźwięków, których w rzeczywistości nie ma.

Fenomen ten nie został jeszcze aż tak dokładnie zbadany i na pewno wymaga dalszych analiz.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze