4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
BLOG

13 najważniejszych odkryć naukowych 2015 roku

17 Gru 2015
BLOG
autor: Anna Borkowska

Każdego roku naukowcy na całym świecie dokonują nowych, ekscytujących odkryć, które zmieniają bieg życia na Ziemi. W 2015 roku było ich naprawdę sporo. Badacze odkryli wodę na Marsie, wyhodowali w laboratorium ludzkie struny głosowe, przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep bionicznego penisa, odkryli nowy gatunek człowieka, a także dokonali wielu innych, przełomowych przedsięwzięć, o których postaramy się przypomnieć Wam w naszym artykule.

Oto 13 najważniejszych odkryć minionego roku 🙂

1. Naukowcy wyhodowali ludzkie struny głosowe od podstaw

1

Wykorzystując komórki pobrane od ludzkiego dawcy, lekarze, po raz pierwszy w historii, wyhodowali od podstaw zestaw strun głosowych. Naukowcom udało się uzyskać mocną, elastyczną tkankę przypominającą naturalne struny. Testy wykonane za pomocą krtani pobranych od psów wykazały, że hodowane struny dają identyczny dźwięk, jak te naturalne. Dzięki temu niesamowitemu dokonaniu, być może kiedyś uda się przywrócić mowę u pacjentów, którzy utracili swoje struny głosowe z powodu choroby lub w wyniku operacji.

2. W Himalajach odkryto ponad 200 nowych gatunków

a03c4a3404ff43bfd8f44f634cddddab

Jak poinformowała w swoim raporcie fundacja World Wildlife, w ciągu ostatnich 6 lat we wschodnich Himalajach odkryto 211 nowych gatunków, w tym 133 rośliny, 39 bezkręgowców, 26 ryb, 10 płazów, jednego gada, jednego ssaka i jednego ptaka. Wśród najbardziej oryginalnych okazów warto wymienić chociażby rybę „Draculę” z kłami,  żabę z brwiami, które wyglądają jak rogi, czy małpę Rhinopithecus Strykeri z zadartym nosem, która kicha, gdy pada deszcz. Odkrycia te wskazują, że region wschodnich Himalajów jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów na naszej planecie.

3. Odkryto wodę na Marsie

15-195_perspective_2

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA poinformowała o istnieniu na Marsie wody w stanie płynnym. Według ekspertów, przed milionami lat Czerwona Planeta mogła przypominać Ziemię. Tego niesamowitego odkrycia dokonała należąca do NASA sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), która przy użyciu spektrometru zebrała niezbite dowody na to, że Mars wcale nie jest suchą pustynią, jak do tej pory o nim myśleliśmy. W rzeczywistości, na Marsie istnieje słona woda w stanie ciekłym. NASA opublikowała zdjęcia ukazujące zbocza, na których widoczne są ciemne pasma, które świadczą o sezonowym pojawianiu się wody na Marsie. „Te ciemne smugi tworzą się późną wiosną, powiększają się latem, a następnie znikają jesienią” – powiedział Jim Green, dyrektor nauk planetarnych NASA. Jak dodaje astronauta i pracownik NASA John Grunsfeld, zadaniem naukowców było poszukiwanie śladów wody w ramach misji poszukiwania życia we Wszechświecie. I wygląda na to, że badaczom udało się znaleźć to, czego szukali (czytaj więcej).

4. Naukowcy stworzyli drożdże, które mogą produkować THC

Badacze ogłosili, że udało im się genetycznie zmodyfikować drożdże tak, aby były one w stanie produkować tetrahydrokannabinol (THC) – główny składnik psychoaktywny znajdujący się w marihuanie. Naukowcom udało się także sprawić, aby drożdże produkowały również inny składnik znajdujący się w marihuanie, a mianowicie kannabidiol (CBD) – stosowany głównie w przypadku leczenia marihuaną. Syntetyczne THC w chwili obecnej jest już używane – w formie pigułek – do leczenia różnych chorób oraz m.in. łagodzenia skutków chemioterapii w przypadku pacjentów chorych na AIDS (czytaj więcej).

5. Odkryto nową fazę węgla

Naukowcy z University of North Carolina odkryli nową fazę stałego węgla, zwaną „Q-carbon”. Zdaniem ekspertów, odkrycie to może mieć istotne znaczenie dla rozwoju nowych rodzajów elektronicznych wyświetlaczy. Badacze twierdzą, że przy odpowiednio opracowanej technice, można wykorzystać „Q-carbon” do tworzenia w temperaturze pokojowej i przy ciśnieniu atmosferycznym, struktur podobnych do diamentów. Warto dodać, że „Q-carbon” jest twardszy niż diament i świeci pod wpływem nawet niewielkich dawek energii.

6. Pacjentowi z nowotworem wszczepiono implanty żeber i mostka wydrukowane z tytanu na drukarce 3D

Pierwszy na świecie zabieg tego rodzaju przeprowadzono u 54-letniego Hiszpana cierpiącego na mięsaka ściany klatki piersiowej (rodzaj nowotworu tkanki mięśniowej). W celu kontynuowania walki z chorobą, pacjent ten potrzebował zarówno nowego mostka, jak i żeber. Firma CSIRO Australia, wraz z korporacją Anatomics, stanęły na wysokości zadania i opracowały dokładnie te organy, które lekarze musieli wymienić u tego pacjenta. Naukowcy chcą w przyszłości regularnie wykorzystywać płyty implantowe z tytanu, które znacznie zmniejszają wystąpienie powikłań pooperacyjnych (czytaj więcej).

7. W RPA odkryto nowy gatunek człowieka

W Republice Południowej Afryki, odkryto nowy gatunek przodków człowieka. Chociaż najstarszy Homo znany jest z jednej lub dwóch skamieniałości, naukowcy odkryli w odległej jaskini setki podobnych kości. Badacze opowiedzieli o swoim odkryciu na konferencji prasowej, która odbyła się w Magaliesburgu (RPA). Nowy gatunek hominidów o nazwie Homo naledi, został tak nazwany na cześć jaskini Dinaledi, w której znaleziono szczątki praprzodków człowieka (czytaj więcej).

8. Chirurdzy przeszczepili mężczyźnie pierwszego na świecie bionicznego penisa

shutterstock_218927209_web_1024-770x317

Brytyjscy chirurdzy doczepili implant w postaci 20-centymetrowego „bionicznego” penisa do ciała 43-letniego Mohammeda Abada – Szkota, który stracił swojego własnego penisa oraz lewe jądro w wypadku samochodowym, kiedy miał zaledwie 6 lat. Jako dziecko Abad został potrącony przez samochód, który przeciągnął go po asfalcie 180 metrów, odrywając w ten sposób jego penisa oraz lewe jądro. Operacja doczepienia bionicznego narządu trwała aż 11 godzin i została przeprowadzona przez University College London (czytaj więcej).

9. Astronauci skosztowali pierwszych warzyw uprawianych w kosmosie

scientists-hope-to-grow-salad-in-space

Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wyhodowali w warunkach kosmicznych liście sałaty. Jest to druga tego typu próba uprawiania zieleniny w kosmosie. Jest to część szerszego programu farmy mikrograwitacyjnej, która została roboczo nazwana Veggie. Owoce pierwszej próby zostały wysłane na Ziemię celem ich zbadania. NASA donosi, że jak dotąd badacze nie odkryli w składzie sałaty żadnych niepożądanych patogenów, czy jakichkolwiek innych składników, które normalnie nie występują w sałacie (czytaj więcej).

10. Naukowcy z NASA odkryli „Ziemię 2.0”

452b_artistconcept_comparisonwithearth-770x399

Astronomowie z NASA dokonali przełomowego odkrycia – udało im się natrafić na planetę, która bardzo przypomina Ziemię. To Kepler-452b, oddalony od nas o 1400 lat świetlnych. Fascynujące dane dotyczące nowo odkrytej planety zostały nadesłane przez Teleskop Kosmiczny Keplera. Zdaniem Johna Grunsfelda z NASA, planeta ta „to jakby starszy i o 60% większy kuzyn Ziemi czy też Ziemia w wersji 2.0”. Rok na niej trwa 385 dni. Kepler-452b znajduje się w Gwiazdozbiorze Łabędzia i jest pięć razy masywniejszy od Ziemi. Według ekspertów, panują na nim warunki, które teoretycznie umożliwiają powstanie na nim życia (czytaj więcej).

11. Sonda New Horizons przeleciała obok Plutona

nh-2

W 2015 roku Pluton był w astronomicznym centrum uwagi, kiedy to sonda New Horizons przelatywała obok niego w niesamowicie niewielkiej odległości. Nie mieliśmy wcześniej możliwości obejrzenia zdjęć planety zrobionych z tak bliska. Jakiś czas później naukowcy rozgryźli to, jakiego koloru jest niebo na Plutonie. Jeśli jeszcze tego nie wiecie, to zajrzyjcie tutaj. Przejdźmy jednak do tematu bieżącego, czyli pierwszych tego typu zdjęć powierzchni karłowatej planety. Rzućcie okiem na kilka kadrów!

12. Naukowcy odkryli pierwszą stałocieplną rybę

opah

Amerykańscy naukowcy odkryli gatunek ryby głębinowej, która posiada nietypową zdolność – potrafi utrzymać stałą temperaturę ciała! Strojnik, bo nim mowa, rozgrzewa się dzięki mięśniom piersiowym, a izolację zapewnia mu jego tłuszcz. Odkrycie to wprowadziło w niemałe osłupienie świat nauki. Jak dotąd uważano, że jedynymi stałocieplnymi organizmami na naszej planecie są ssaki i ptaki. Teraz amerykańcy naukowcy ogłosili, że znaleźli pierwszy gatunek ryby, która nie jest egzotermiczna – aby funkcjonować nie musi ona czerpać ciepła z otoczenia. Strojnik jest rybą żyjącą we wszystkich morzach strefy umiarkowanej i ciepłych, w strefie otwartego morza na głębokości od 100 do 400 m. Osiąga maksymalnie do 200 cm długości i masę ciała do 100 kg. Jego ciało jest bardzo wysokie, silnie bocznie spłaszczone, pokryte małymi łuskami, luźno osadzonymi. Strojnik jest aktywnie polującym drapieżnikiem, żywi się głównie głowonogami i skorupiakami.

13. Na jednym z księżyców Jowisza odkryto ogromny ocean

zm47-770x500

Wygląda na to, że mamy kolejny księżyc na którym życie (jakie znamy) mogłoby istnieć. Nowe obserwacje Kosmicznego Teleskopu Hubble’a dają nam mocne dowody na to, że pod powierzchnią największego z księżyców Jowisza, Ganymede, może znajdować się ogromny ocean. Ten ocean może również zawierać więcej słonej wody, niż cała woda na powierzchni Ziemi (czytaj więcej).

Źródło: Ranker

Zdjęcia: Ranker, Realtytoday, Pinterest, Pixabay, Sci-news, Discovermagazine

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze