4796 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
BLOG

11 selfie, które na zawsze zapisały się w historii ludzkości

12 Sty 2016
BLOG
autor: Anna Borkowska

Każdego dnia na całym świecie powstają miliony selfie, które zalewają wzdłuż i wszerz internet (dowiedzcie się, co psychologowie sądzą o mężczyznach pstrykających sobie dużo selfie). Moda na robienie takich zdjęć jest niezwykle popularna nie tylko wśród nastolatek, ale także wśród aktorów, piosenkarzy czy polityków. Być może sądzicie, że selfie to zjawisko nowe i swoisty symbol naszych czasów, ale w rzeczywistości wcale tak nie jest.

Pierwszy autoportret wykonał Robert Cornelius w 1839 r., siadając na fotelu przed obiektywem na nieco ponad minutę, a następnie samemu zakrywając obiektyw. Zdjęcie to można uznać jako pierwsze wykonane kiedykolwiek selfie.

Cornelius-portrait

Zobaczcie 10 pozostałych selfie, które z różnych powodów na stałe zapisały się w historii ludzkości.

Oto pierwszy prezydent, który zrobił sobie selfie:

Jackie-O-John-F-Kennedy-selfie-pic

60 lat temu Jacqueline Kennedy Onassis i John F. Kennedy, byli pierwszą prezydencką parą, która zrobiła sobie selfie, nawet jeszcze nie wiedząc o tym, że to selfie 😉

Selfie nie z tego świata:

2

Amerykański astronauta Buzz Aldrin zrobił sobie w 1966 roku to oto niesamowite selfie. Śmiało można powiedzieć, że jest to pierwsze selfie z Ziemią widzianą z kosmosu. Czy znacie kogoś, kto byłby w stanie pobić selfie Buzza? Nie wydaje mi się.

Grupowe selfie gwiazd:

Pomysłodawczynią słynnej oscarowej fotki (która nawet spowodowała chwilowe zawieszenie serwisu Twitter), na której znalazły się wielkie hollywoodzkie gwiazdy, m.in. Jennifer Lawrence, Bradd Pitt, Angelina Jolie i Jared Leto, była słynna amerykańska prowadząca Ellen DeGeneres, a autorem zdjęcia aktor Bradley Cooper. Jak się później okazało, retweetowane trzy miliony razy (!) selfie było sprytnym elementem kampanii reklamowej smartfona Samsung Galaxy Note III. Zdjęcie rozlało się po sieci niczym wirus, przynosząc południowokoreańskiej firmie wielomilionowe zyski.

Selfie bez „dziubka”:

4

Zdjęcie to zostało wykonane w 1949 roku i przedstawia słynnego amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka. Nie było jeszcze wtedy mody na „dziubki”, wykrzywianie twarzy czy wystawianie języka. Kubrick wygląda na swoim selfie niezwykle poważnie i zarazem dostojnie.

Oto najstarsze selfie w lustrze:

5

Anastazja Romanowa (1901-1918), Wielka Księżna Rosji, najmłodsza córka cara Mikołaja II, była pierwszą na świecie osobą, która zapoczątkowała modę na robienie selfie w lustrze. Zdjęcie, które widzicie poniżej powstało w… 1914 roku!

Selfie z obiektywem przywiązanym do buta:

6

Fotoreporter Terry Fincher zrobił sobie to selfie skacząc ze spadochronem. Jesteście ciekawi, jak mu się to udało? Fincher przyczepił po prostu obiektyw fish-eye (rybie oko) do swojego buta. Jego kreatywne myślenie zapewniło mu tytuł twórcy naprawdę historycznego selfie. Powtórzylibyście jego wyczyn?

Selfie z papieżem:

7

Oto papież Franciszek i jego pierwsze grupowe selfie. Chciałoby się powiedzieć – witajcie w nowej epoce!

Prawdziwy król lwów:

8

Kevin Richardson, „człowiek-lew”, bawi się z dzikimi lwami, jakby były niegroźnymi kociakami. Jego selfie z uśmiechającą się samicą lwa, zapewne przejdzie do historii.

Selfie z niedźwiedziem polarnym:

9

To selfie bez wątpienia powinno znaleźć się w pierwszej dziesiątce najlepszych zwierzęcych selfie świata. Niedźwiedź polarny dosłownie wisi na plecach naukowca, próbując pokazać mu, że to on jest głównym bohaterem tego zdjęcia.

Kosmiczne selfie:

10

Curiosity Rover – zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Marsa, jest pierwszą poza-ludzką rzeczą, która zrobiła sobie selfie na Marsie w 2012 roku. Czy to nie niesamowite?

Które selfie zrobiło na Was największe wrażenie?

Źródło: Gabworthy

Zdjęcia: Gabworthy

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze